رجعت صدر

روزشمار بازگشت امام موسی صدر

رجعت صدر

روزشمار بازگشت امام موسی صدر

رجعت صدر

همه روزهایی را که نبوده ای می شمارند،
من روزهایی که به بازگشتت مانده...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
حاشیه نوشت:
هرگونه کپی برداری و نشر مطالب این وبلاگ
در راستای آشنایی با سیره و نشر افکار
امام موسی صدر(أعاده الله)
آزاد و موجب امتنان است!

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه
پیوندها

اِنَّ الغَریب غریبٌ حَیثُ ما کاناً...

چهارشنبه, ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۳:۴۰ ب.ظ

یا مَن قامتِ السّمواتُ بأمره


صدرـواژۀ ششم

خلیج مطلق- ابتکار سیاسی امام موسی صدر در نام گذاری خلیج فارس با عنوان "خلیج مطلق" در مصاحبه ها و سخنرانی های بین المللی، برای پایان دادن به اختلافات میان ایران و عرب!

Independent Gulf: Diplomatic invention of Imam Mousa Sadr to solve political conflict between Iran & Arabs about the name of "Persian Gulf".
He used: "Mutlaq Gulf"- "Independent Gulf"- instead of any other names in his international lectures and interviews.

شارع الخلیج الفارسی

ماجرا از یک سوء تفاهم ساده –و شاید عامدانه- شروع شد؛ ....

کم اطلاعی سرهنگ منصور قـَدَر-سفیر وقت ایران- در لبنان، از زبان عربی!!!، کار دست شاه ایران داد

او در تلگرافی به ایران گزارش داد که امام موسی صدر طی مصاحبۀ اخیر خود، خلیج فارس را خلیج عربی نامیده است!

واژه ترکیبی مورد استفادۀ امام صدر، " دول الخلیج العربیة" بود، به معنای دولت های عربی حاشیۀ خلیج! اما پس از گزارش قدر، تیرهای افترا و تهمت و ناسزا، از سوی رسانه ها و روزنامه های ایرانی، شخصیت محبوب و مقبول امام را هدف گرفت و به تخریب چهره ایشان در داخل و خارج پرداخت، از دیگر سو کشورهای عربی نیز بیکار ننشستند و با بدعتی آشکار بر نام "خلیج عربی" تأکید کردند! اما ابتکار امام موسی صدر در به کار بردن "خلیج مطلق" تیرهای فتنه و آشوب قومی را بر سنگ نا امیدی نشاند!

کشتی یونانی

***************************

اما
از این خلیج چه می دانیم؟

مطالعات  زمین شناسان بر این باور رسیده که آبراهۀ جنوبی ایران که با عنوان "خلیج فارس" شناخته می شود، سی و پنج میلیون سال قبل به وجود آمده،

این یعنی این که سی و پنج میلیون سال قبل... هیچ موجودی به نام انسان در روی زمین زندگی نمی کرده تا بخواهد نامی برایش انتخاب کند، (قدیمی ترین آثار انسانی، بر روی زمین حداکثرمربوط به  پانزده میلیون سال قبل است... اگر بشود نام آن موجودات را انسان گذاشت!)

و همۀ این ها در حالی است که نخستین تمدن های حوزۀ این دریا، در نهایت چهار هزار سال پیش ، این خلیج را با نام "پارس" نام گذاری کرده اند!!!

بپذیریم یا نه، متأسفانه جهان نوین امروز،  به بیماری مهلک واگیرداری مبتلا است، به نام فرقه گرایی یا به قول همسایگان نزدیک الطّائفیة! در این بیماری نژاد و خون و تیره حرف اول و آخر را می زند، نه سرزمین و وطن! سرزمین تا زمانی وطن نامیده می شود که نام نژاد بر آن باشد! این بیماری در کشورهای همجوار ما، چنان ریشه دوانده ، که حتی سنت برابری و برادری پس از ظهور اسلام، نتوانسته سودای "پان عربیسم" را از اندیشه و خُلق این مردمان پاک کند.
ما بخواهیم یا نخواهیم... بپذیریم یا بر آن سرپوش بگذاریم، مبتلایان این درد کهنه و ناسور می خواهند ، حق خود می دانند!
همه چیز این دنیا و مافیها را از آن خود کنند، این همه چیز! می تواند "بلاد عربی" باشد، می تواند شبه جزیره ای به نام "جزیرة العرب" باشد، یا نقطه ای نامعلوم از اقیانوس هند به نام "بحر العرب"....و یا شاید در آینده ای دور ماه یا مشتری ، "قمر العرب" نامیده شود!!! تا نژاد عرب (نه اسلام) همۀ جهان را فرا بگیرد! در این میانه مزدوران کافر غربی، که در دل عقدۀ کینه های چندین هزار ساله شان را از اسلام می گشایند
و"divide and conquer" سر می دهند، معلم ادب واخلاق شده اند و می فرمایند: «ادب حکم می کند، نام خلیجی که حول آن اعراب زندگی می کنند، خلیج عربی باشد!!!»

و چه بسا که این تخم تفرقه و نفاق را خود در دل این مردمان کاشته باشند! و بعد فریاد حقوق بشری سر می دهند که: «اعراب حق دارند بر آب های پیرامون خود  نام دلخواه بگذارند!»
 و این در حالی بود که سردمداران پان عربیسم در جهان چون جمال عبدالناصر به حقیقتِ نام این خلیج در قلم و زبان معترف بودند!

تلگراف

بی رودربایستی نوشت:

بخواهیم یا نخواهیم
قانون این دنیا همین است
این خلیج آبی پر آب، دست کم سی میلیون سال از اجداد مشترک من و شما و عرب ها بزرگتر است!
ما می رویم.... درست مثل داریوش که اولین بار در این خلیج کشتیرانی کرد...

عرب ها می روند... درست مثل پارت ها و ایلامی ها... سومری ها و آشوری هایی که از طریق این خلیج با همسایگانشان بازرگانی می کردند!

اما این خلیج باقی می ماند! شاید میلیون ها سال دیگر پس از من و شما و عرب ها!

و بعد...
 براساس مطالعات زمین شناسان! که ممکن است درست باشد! ممکن است درست هم نباشد!

عرب ها دارند سالی چند میلیمتر به ما نزدیک و نزدیکتر می شوند... خدا کند دل هایشان هم به اندازۀ همین چند میلیمتر به ما نزدیکتر شود! :)

پنج میلیون سال پس از من و شما و اعراب... آن ها آن قدر به ما نزدیک شده اند که تنگۀ هرمز بسته می شود، مالکیت خلیج فارس،

آن روز- اگر انسانی وجود داشته باشد-

برای هیچکسی مایۀ افتخار و مباهات نیست!

نه کشتی و لنج، نه ناو و نه نفت کش... هیچ بیگانه ای نمی تواند در آن رفت و آمد کند! و بعد از پنجاه میلیون سال، دیگر خلیج فارسی وجود ندارد که ایرانیانِ پنجاه میلیون سال بعد! با اعرابِ پنجاه میلیون سال بعد! بر سر اسمش جدال سیاسی کنند!
خلیج فارس یا عرب! حقیقت این هستی این است که جنگل، دریا، اقیانوس، دشت، قله های بلند و سر به فلک کشیده، این زمین! این کهکشان! این جهان! مطلقاً مال ما ایرانی ها یا مال آن عرب ها ، مال آمریکایی ها یا اروپایی ها... مال هیچکس نیست!

"مطلق" یعنی همین! مطلق یعنی مال خدا ست!

«كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ.... وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ»
 سورۀ مبارکۀ الرّحمن-آیات شریفۀ 26 و 27

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
عنوان نوشت:

مصرعی است منسوب به حضرت علی(ع):

یا قوم لا ترغبوا في غُربةٍ ابداً....اِنَّ الغَریب غریبٌ حَیثُ ما کاناً
ای قوم من، هرگز علاقه مند به غربت نباشید... همانا دور از وطن هر جا که باشد غریب است!
دیوان امام علی(ع)-قم- انتشارات پیام اسلام

------------------------------------------------------------------------------------------

حدیث نوشت: در اسلام بر دوست داشتن وطن! سفارش شده نه دوست داشتن نژاد و تیره! زیرا وطن و سرزمین "مطلق" است و مالکیت آن از آنِ خدا است! خاکِ وطن امانتی است از خداوند نزد ما! و حفظ و نگهداری از آن تا آنجا واجب است که پاسدار وطن، مجاهد فی سبیل الله نامیده شده!
در حالی که نژاد پرستی و طائفه پرستی به خودپرستی باز می گردد و ما را از راه الهی و خدایی باز می دارد!
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «حبُّ الوطنِ مِن الإیمان»

أمل الآمل-شیخ حرّ عاملی-نشر مکتبة الاندلس- ج 1-ص 11

با وجود آن که بسیاری در سند این حدیث تشکیک کرده اند، من این حدیث را با اطمینان کامل آوردم، چون حضرت امام خمینی (ره) در نامه ای عرفانی به میرزا آقا جواد همدانی (حجت) با اشاره به این حدیث فرموده اند:
«فأحببني وطَنک فإنـّه مِن الإیمان کما أخبر به سیّد الإنسِ والجان!»

صحیفۀ امام خمینی(ره)،ج1، ص5

امام علی (ع) می فرمایند: «عُمـِّرَتِ البُلدان بِحُبِّ الأوطان»

سرزمین ها به دوستی وطن ها آباد می شود!

محمد باقر مجلسی، بحار الأنوار، چاپ بیروت، ج71،ص 264.

-----------------------------------------------------------------------------------------

منابع این پست:
کانون پژوهش های خلیج فارس
مرکز مطالعات خلیج فارس

احتمال خشک شدن خلیج فارس-خبرگزاری دانا

خاطرات و نظرات یک ایرانی ساکن لبنان
پایگاه اطلاعرسانی استاد سید هادی خسرو شاهی

مقالۀ وطن دوستی از دیدگاه قرآن و روایات- کتاب قیّم- دانشگاه یزد

لینک مرتبط:

خلیج فارس یا خلیج ...، مساله این نیست!

 

نظرات  (۹)

بله تمامی اینها اسم است.لبنان-سوریه-عراق-مصر-یمن -اردن .راستی وجه تسمیه لبنان از کجا آمده است؟سوریها تا قبل از این جنگ خهانمانسوز لبنان را بخشی از خاک خود می دانستند که با دسیسه همین استعمارگران فرانسوی از مام میهن سوریه جدا شده.ما هم نمی خواهیم این حرفها را بزنیم و همه اینها را دسبسه استعمار گران می دانیم. اما بعضیها با این سخنان یک جور شیطنت را از خودشان نشان می دهند و این درست نیست. حرفهای صدام اول از خلیج عربی اغاز شد و به جنگ خانمانسوز 8 ساله رسید. ما هم می گوییم همه سرزمینها مطلق است.سوریه-لبنان-فلسطین-یمن اما این حرف چه معنی ای دارد؟
پاسخ:
سلام
عزیز اندیشمند
وجه تسمیه لبنان به روایتی از لبن آمده یعنی سرزمین شیر:)
اول از همه این که لبنان قرن ها و هزاره ها است که لبنان بوده و نه بخشی از سوریه... شاهد؟ کتیبه های تخت جمشید! آن جایی که نوشته شده چوب درختان صنوبر از سرزمین لبنان و از بعلبک آمده...
اگر متن را خوب مطالعه بفرمایید می بینید که هیچ دفاعی از خلیج عربی نشده
من از لفظ خلیج مطلق دفاع کردم...
واژه نجیبانه ای که در عین این که فارس بودن خلیج فارس را تایید نمی کند... رد هم نمی کند
پس با این اوصاف سرزمین لبنان و عراق و سوریه و عربستان بایستی سرزمینهای مطلق نامید چون این سرزمینها هم میلیونها سال دیگر هم باقی خواهد ماند.پس این دعواهای قومی و قبیله ای و فرقه ای و نژادی برای چیست؟!بیایید بس کنید و این دعواها را تمام کنید و با هم صلح کنید و با خوبی و خوشی کنار هم زندگی کنید.
پاسخ:
سلام
و در قرآن داریم

"يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناكُم مِن ذَكَرٍ وَأُنثىٰ وَجَعَلناكُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا ۚ إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم ۚ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ"

سوره مبارکه الحجرات آیه ۱۳


اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایى متقابل حاصل کنید در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست بى‏ تردید خداوند داناى آگاه است

شعوب جمع شعب، جمع عظیمی از مردم که دارای اصل واحدی بوده و قبیله از آن منشعب می گردد. قبیله قبیله بودن، مانع عدم شناخت و ضایع شدن حقوق برادری نگردد. پس اول ” تعارف ” یعنی همدیگر را شناختن، و سپس شناخت حقوق همدیگر و رعایت آن، و این امر مهم حاصل نمی شود؛ مگر برای کسانی که از خداوند ترسیده و مسیر تقوا در پیش گیرند. در واقع ضایع کنندگان حقوق بین قبایل و شعب، کسانی بوده اند که در مسیر تقوی گام بر نداشته اند.

و همین طور داریم:
"

وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ"
سوره مبارکه روم آیه 22

و از نشانه‏ هاى [قدرت] او آفرینش آسمانها و زمین و اختلاف زبانهاى شما و رنگهاى شماست قطعا در این [امر نیز] براى دانشوران نشانه ‏هایى است


خداوند با وجود این، ” امت ” را محور قرار داده؛ چون امت در بر گیرنده ی عشیره، شعب و قبیله است و تمام انسان ها را اعم از مؤمن و غیر مؤمن، با هر زبان، نژاد، رنگ پوست، و مرز جغرافیایی مورد خطاب قرار می دهد که ای مردم شما برادر همدیگر هستید و حقوق همدیگر را رعایت کنید؛ و این برادری نقطه مشترک و واحدی منتهی می گردد؛ آن هم پدر و مادر مشترک است؛ اگر چه زبان مختلف، نژاد ها مختلف، و محل زندگی آن ها متفاوت باشد.

بله هدف دعوا و تفرقه نبوده... هدف تکمیل کردن و کمک کردن و یاری رساندن بودن...پس معاذ الله بفرمایید چرا در قرآن هم از "امت" استفاده کرده...مگر انسان ها قبیله قبیله و قوم و نژاد مختلف ندارند؟

مشهور است که امام موسی صدر در تفسیر سوره حجرات می فرمودند "لتعارفوا" ثم ماذا؟ لتعارفوا لتتعاونوا! یعنی یکدیگر را بشناسید تا با هم تعاون و همکاری کنید..

کاش بفهمیم...
احساس می کنم... دستنوشته ... طوری است که ممکنه برای برخی ایجاد ابهام و شبهه کنه

مخلص همه حرف های این پست ... خطبه امام موسی صدر است...

اگر قلم ناقص من... به نحوی بر ورق لغزیده که باعث سوء تفاهم میشه... عذر خواهی می کنم...

توصیه می کنم این سخنرانی امام را به عربی و به فارسی مرور کنید!

امام موسی صدر در وعظ کبوشین می فرمایند:

«حبّ ذات یا خویشتن‌خواهی که مایه و پایۀ کمال‌خواهی انسان است، آن گاه که به خودپرستی تبدیل شود، مشکل‌آفرین می‌شود. 

جنگ‌ها و تبعیض نژادی و تحقیر دیگران و نزاع شدید در هسته‌های مختلف جامعه، از خانواده تا جامعه بین‌الملل، همه نزاع‌هایی هستند که علتشان یکی و چند و چونشان متفاوت است.

 این نزاع‌ها که جزءِ بنیادین خلقت تلقی شده است، حاصل تبدیل خویشتن‌خواهی به خویشتن‌پرستی است. انانیت و خودخواهی فرد در گروه نیز همین تأثیر منفی را دارد. گروه‌ها و جوامع برای خدمت به انسان شکل گرفته‌اند. طبع انسان مدنی و اجتماعی است. انسان موجودی است با دو بعد شخصی و اجتماعی. وقتی خودپرستی به جامعه سرایت کند، مشکل انسان در صورت‌های مختلفی بروز می‌کند:

 از خودخواهی فردی تا خودخواهی خانوادگی و خودخواهی قبیله‌ای تا خودخواهی فرقه‌ای و مذهبی، که ارزش‌های آسمانی را به خصوصیات زمینی تبدیل و دین و مذهب را از محتوایش تهی می‌کند، و علوّ و مدارا را از بین می‌برد،‌‌ همان فرقه‌گرایی که ارزش‌های والا را وسیله سوداگری قرار می‌دهد و، سرانجام، به ملی گرایی خودخواهانه می‌رسد. 

وطن‌دوستی نیز، که از شریف‌ترین نیازهای انسانی است، به نژادپرستی بدل می‌شود؛ تا جایی که فردْ وطنش را، به جای خدا، در مقام پرستش قرار می‌دهد و حاضر می‌شود عظمتِ وطنش را بر ویرانه‌های اوطان دیگران، و تمدنش را بر خرابه‌های تمدن‌های دیگر بنیان نهد، و سطح مردمش را به بهای فقیر شدن دیگر ملت‌ها بالا برد.
نازیسم، که جهان را چند بار به آتش کشیده است، نمونۀ آشکار نژادپرستی است. این خودخواهی‌ها، در اصل، احساساتی سازنده بودند، اما به مرور و به دلیل رشد ناهماهنگ، ویرانگر شدند. خویشتن‌خواهی و فامیل‌دوستی و قبیله‌دوستی و وطن‌خواهی و وابستگی‌های قومی، اگر در چارچوب مرزهای درست خود باقی بمانند، گرایش‌های مثبت و سازنده‌ای در زندگی انسان‌ها خواهند بود.»
پاسخ:
«....فالوطنیه أیضاً، رغم کونها أشرف الحاجات، عندما تتحول الى الوطنیه العنصریه حتی یکاد یحس المرء بأنه یعبد وطنه من دون الله، عند ذلک یسمح لنفسه بأن یبنی مجد وطنه على أنقاض أوطان الآخرین، و أن یصنع حضارته علی تدمیر و دمار حضاره الآخرین، ویرفع مستوى شعبه على حساب إفقار الشعوب الأخرى إلى القومیه النازیه التی أحرقت العالم أکثر من مره...»
دنبال شدید
امیدوارم که دنبال کنین
حاجی یه چی میگم یادت باشه
مسئله خلیج فارس بحث سرش بحث اسم نیست
بحث هویته
خلیج فارس اسمش نا خودآگاه چسبیده به ایران نمیشه اینو جدا کرد...
مثل ما شیعیان که مومن و غیر مومن و کافرمون که شیعه زاده باشه خواه ناخواه چسبیدم به عبای امام زمان
خوب باشیم میگن رحم الله صادق(علیه السلام)
بد باشیم میگن نگاه کن ببین شیعه ی کین...
اینم چیزی شبیه اینه
این خلیج اسمش هویت ماست.قرن ها بلکه هزار ها ساله اسمش به ایران و پرشین یعنی پارسی ها و در معنای عام ایران گره خورده
میخوام اینو بگم که یه بخشی از هویت ماست که غیر قابل انکاره
نمیشه ازش دست بکشیم
اگه الان دست از این فارسی بودن اسمش بکشیم پس فردا به اسم عربی بودنش باید مالیات به تازی ها ی جنوبی هم بدیم
عقب نشینی ازش یعنی میپذیریم موج رسانه ای که علیه ما درست کرد انگلیس و استخون رو در خلیج فارس انداخت و تازی ها هم به دنبالش خودشونو انداختن تو این دریا موفق بوده
پس فردا اجازه نفت و گاز که هیچ اجازه نردد هم نمیدن
این مسئله حیاتی و غیر قابل انکاره...
نمیشه هویت خودمونو به اسم وحدت دو دستی تقدیم یه عده که به پول نفت پاچه مونو میگیرن بدیم بره
اگه امروز پاچه گیری تازی ها در امر اسم خلیج فارس موفق بشه پس فردا ادعا میکنه اهواز باید مستقل شه(که همین الان میگن) و به زور اهوازم میگیرن به اسم عرب بودن مردمان عرب این ناحیه.
پس فردا هم به اسم اهل سنت سیستان و بلوچستان رو و متقاعبا کل ایرانو به آتیش میکشن و ما هم سکوت اختیار کنیم
امیدوارم درک کنید

پاسخ:
سلام

برادر عزیز...
خلیج همیشه فارس...یک آبراهه آزاده که مال هیچکس نیست... نه مال ایرانه و نه مال عرب ها... مثل همه آب های آزاد دیگه... مثل اقیانوس آرام... مثل اقیانوس هند، مثل دریای مدیترانه...
خیال نکنید این بحث و جدل های سیاسی بر سر نام یک دریا و خلیج، فقط منحصر به ایران و عرب ها است، این جنگ های لفظی، بین چین و ژاپن و شاید خیلی جاهای دیگر دنیا هم باشد ... و تعجب نکنید اگر می شنوید که یک سر ِهمه این جدال های سیاسی، استعمارگر پیر و مکاری است که روزی ِخود را سال ها است که از تفرقه انداختن میان ملت ها، تامین می کند...
من این همه در این پست ....طومار نوشتم... که ثابت کنم نام این خلیج،  فارس بوده و عرب ها، خودشان هم به این اعتراف داشتند...

در این پست حرف های تلخ ناگفته زیاد است...

کاش وقتی به این نام می رسید،
 وقتی از نام خلیج عربی برآشفته می شوید و غیرت ملی تان بر افروخته می شود...
کمی بررسی کنید... تاریخچه اش را بخوانید... و ببینید این مجادله از چه زمانی شروع شده؟ آیا از همان زمانی نبود که شاه ایران علم جشن های دوهزارپانصد ساله هخامنشی را برافراشت و برای کورش کبیر جشن گرفت و برتری نژاد ایرانی را به رخ همسایگانش کشید؟ همان وقتی نبود که کینه حمله عرب ها به ایران را در دل ما نشاندند؟
و سوال اینجا است که
همان شاه و امثال او که از یک سخن چینی ناحق علیه امام  موسی صدر،
 آن طور برآشفته می شوند و موضع گیری می کنند و سنگ فارس بودن خلیج فارس را به سینه می زنند، چطور حاضر شدند ... راحت تر از نوشیدن یک لیوان آب، خاک ایران را به بیگانگان بفروشند و در ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ بحرین مظلوم را ...  دو دستی تقدیم بیگانگان کنند؟
یا ما ایرانیانی که این همه بر نام این خلیج تعصب داریم... چطور است که این تعصب را بر سواحل مظلوم و مستضعف و محروم خلیج فارس نداریم؟ چگونه است که سی و هفت سال از انقلاب گذشته و اهالی کرانه همین خلیج فارسی... که برای ما است... که به نام ماست... هنوز در کپر ها زندگی می کنند و حتی آب آشامیدنی ندارند؟...
چرا ما همین تعصب را بر سر ثبت ملی و رسمی آثار ایران نداریم؟ که الآن باید مشهورترین عالمان و حکما و شعرای ایرانی را به نام ترکیه یا گرجستان یا تاجیکستان یا عرب بشناسند؟ ورزش ایرانی چوگان به نام آذربایجان به ثبت برسد؟ چرا در حالی که بدیع ترین و بلند ترین بادگیر جهان در ایران است، امارات باید داعیه دار معماری بادگیری جهان باشد؟
و گفتم امارات...
غیرتمان کجا رفته؟ ... وقتی هموطننان عرب ما در حاشیه همین خلیج فارس.... از روی ناداری و فقر، درها و پنجره ها، معجر ها و بادگیرهای کهنه و قدیمیشان را از جا در میآورند و در آن سوی آب به دلالان طماع عربی به بهایی اندک می فروشند...تا آن ها در شهر دبی که شاید پانصد سال قبل، بیابانی لم یزرع بوده، با آثار ملی ایرانی... شهر تاریخی دبی را بسازند و فخر های نداشته شان را به رخ عالم بکشند!!!
تعصب ایرانیان کجا است؟ وقتی با خیال راحت در ساحل و شهر تاریخی!!! دبی!!! قدم می زنند؟ در حالی که آثار ملیشان را در دبی به تاراج می برند؟!!

فرمایش شما صحیح است؛
هویت انسان ها را مرام و اخلاق و آداب و جوانمردی و پایمردی و مقاومت و اراده شان حفظ می کند، نه یک اسم!


بسیار بسیار عالی، منطقی، و حقیقت گرایانه بود. یک سری از ایرانی ها خصوصا جوانهای دانشجو در خارج کشور سر این کلمه دعوا راه می اندازند. چون در ایران درست حرف زدن و نقد کردن رو هم یاد مردم نمیدهند، کار به دعوا می کشد. بیشتر وقتها کار با ترک کلاس یا حذف شدن دانشجوی ایرانی به پایان می رسد و طرف هم خیال می کند خیلی کار مهمی کرده و وظیفه میهنی خود را انجام داده و به آن افتخار هم می کند. سر یکی از کلاسها، استاد گفت خلیج عربی. بعد به من تیکه انداخت که الان محمود ناراحت میشه. یک جمله مسجع گفتم:
اذا کان فارسی لا بیطلع لی سمکة و اذا کان عربی ما بیطلع لک حسکة!
 
یعنی: اگر خلیج فارس بود یه ماهی هم به من نمیرسه، اگر خلیج عربی بود استخون ماهی هم به شما نمیرسه. (جمله از منه و کپی رایت داره)
پاسخ:
سلام

و عجیب تر این که این غیرمنطقی حرف زدن ها، در دانشگاه های ایران دستخوش و تحسین و تشویق هم داره!!!

پاسخ شما... ولی
مثل همیشه
مدبرانه و هوشمندانه و زیرکانه

از آن حاضر جوابی هایی که فقط امکانش هست که از حضرت علامه (ره) به ارث رسیده باشه:))


الله یبیّض وجهکم... کما بیّضتم وجهنا:)


حیف که کپی رایت داره:(  این پست ... با این جمله حقیقتا کامل شد...
متشکرم
احسنت
متن بسیار عالی و قابل تاملی هست
الحق که حرفتون حقه و حرف حق رو باید با جان و دل پذیرفت...
ان شاالله به زودی شاهد بازگشت امام موسی صدر عزیز باشیم
خداقوت
پاسخ:
سلام

حتما دارم خواب می بینم:)

شوخی که نمی کنید؟!!!
کاملا جدی می فرمایید که نوشته قابل تأملیه؟!!!

بار قبل ...
شهریور ماه 1393
وقتی این مطلب رو منتشر کردم...
نزدیک بیست تا کامنت اعتراض و نقد ... با چاشنی توهین
از مدافعان خلیج فارس دریافت کردم
که به این پست اعتراض کرده بودند:)

فضای بیان چقدر روشنفکرانه است...
سپاسگزارم:)

با عرض سلام 
بنده وبلاگ شما رو دنبال می کنم شما هم اگه مایلید وبلاگ بنده رو دنبال کنید.
متشکرم
پاسخ:
سلام

بله البته...
با کمال میل... و افتخار
بدون این پیام هم... این کار انجام میشد قطعا:)
بسيار خوب
پاسخ:
سلام

ولله الحمد...

خودم رو آماده کرده بودم که کلی توضیح و شرح مستدل برای این پست بنویسم و کاربران را چطور متقاعد کنم...
ظاهرا به دفاعیه نیازی نیست:)

متشکرم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی